دسته : مقالاتتاریخ: ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
توان شما مهم است نه انتظار دیگران

 

توان شما مهم است نه انتظار دیگران

توان شما مهم است نه انتظار دیگران

توان شما مهم است نه انتظار دیگران

توان شما مهم است نه انتظار دیگران

پردۀ اول

دکتر حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور، دربارۀ آمار نهایی انتخاب رشته سال ۹۸ گفت: «آمار نهایی انتخاب رشته داوطلبان مجاز به انتخاب رشته آزمون سراسری ۹۸ نشان می­دهد که از تعداد ۸۳۲ هزار و ۳۸۹ داوطلب مجاز، تعداد ۴۵۳ هزار و ۳۲۷ نفر، معادل  درصد مجازان، نسبت به انتخاب رشته ­های تحصیلی با آزمون اقدام کرده­اند»،

مطلب پیشنهادی : طرح هدف ویژه کنکور ۹۹

توان شما مهم است نه انتظار دیگران

توان شما مهم است نه انتظار دیگران

توان شما مهم است نه انتظار دیگران

پردۀ دوم

توان شما مهم است نه انتظار دیگران

توان شما مهم است نه انتظار دیگران

دهمین سالی است که کنکور می­دهد. هر سال وقتی رتبۀ کنکورش اعلام می­شود، با خود می­گوید: سال دیگر حسابی درس می­خوانم و حتماً رتبۀ سه­رقمی می­آورم، و در ابتدا هم بیش از روزی ۱۰ ساعت درس می­خواند، اما از آذرماه به بعد، به مرور، کیفیت و کمیّت مطالعه­ اش کاهش می­یابد و به تدریج، زمان مطالعه­اش به یکی دو ساعت در روز می­رسد؛

تازه این مدت کوتاه را هم با دل­مردگی و کلافگی درس می­خواند و باز روز از نو و روزی از نو! وقتی از او می­پرسم که چرا مسیر دیگری را برای آیندۀ خود انتخاب نمی­کند، می­گوید: غیرممکن است. همه از من انتظار دارند که دکتر شوم، اصلا بعد از این همه خرج کردن پول و سرمایه و وقت گذاشتن، مردم چه می­گویند اگر دکتر نشوم؟!

مطلب پیشنهادی : برنامه ریزی تخصصی کنکور آسان است

پردۀ سوم

توان شما مهم است نه انتظار دیگران

سال گذشته، رتبه­اش در گروه آزمایشی علوم تجربی، حدود ۳۰۰۰ شده بود، اما چون تمامی آرزو و هدفش، تحصیل در رشته پزشکی بود، انتخاب رشته نکرد و برای سال دیگر ماند. می­گفت: مطمئن است که سال بعد، عکسش را به عنوان رتبه تک­رقمی در سایت­های خبری می­گذارند! امسال رتبه­اش دو برابر پارسال شده است و غمگین­تر از قبل، برای کنکور سال بعد برنامه­ریزی می­کند.

این روزها تعداد قابل توجهی از داوطلبان، به ویژه داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی، تصور می­کنند که راه سعادت و خوشبختی، از مسیر پذیرش در رشته­های پزشکی یا پیراپزشکی می­گذرد؛ از این رو، تمامی همّ و غم خود را به کار می­گیرند تا در رشته­های مورد نظر پذیرفته شوند، و اگر رتبۀ خوبی کسب نکنند، حاضرند که چند سال پشت کنکور بمانند تا به آرزوی خود دست یابند.

مطلب پیشنهادی : برنامه ریزی کنکور۱۴۰۰کنکور آسان است

به نظر می­رسد یکی از دلایلی که امسال نزدیک به نیمی از داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، اقدام به انتخاب رشته­های تحصیلی با آزمون نکرده­اند، همین باشد؛ اما آیا این افراد در سال­های دیگر موفق می­شوند؟ آیا تنها راه موفقیت در زندگی، ورود به رشته­های پزشکی یا پیراپزشکی است؟ به راستی چرا یک داوطلب، سال­های ارزشمند زندگی خود را صرف شرکت در کنکورهای پی­درپی می کند؟ در این نوشته، نگاهی گذرا به این موضوع داریم.

خوش­نامی کاذب

توان شما مهم است نه انتظار دیگران

آیا همۀ داوطلبانی که برای تحصیل در رشته­های پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی تلاش می­کنند، به رشته­های یاد شده علاقه­مند هستند؟ چند درصد از داوطلبان به خاطر کسب عنوان «خانم دکتر» یا «آقای دکتر»، آرزوی تحصیل در رشته­های پزشکی را در سر می­پرورانند؟ چند درصد از این داوطلبان، به خاطر اینکه دیگران از آن­ها انتظار دارند که پزشک، حقوق­دان، مهندس کامپیوتر یا … شوند، این رشته­ها را انتخاب می­کنند؟

مطلب پیشنهادی :استارت طوفانی از پایه دوازدهم

واقعیت این است که احساس نیاز به نمایش بهترین تصویر ممکن از خودمان، حسی ریشه­دار است. نخستین دهکده­ها و شهرهای کوچک تقریباً ده هزار سال پیش به وجود آمدند، و از آن­جایی که در چنین زیستگاه­هایی ممکن نبود که همه­ی افراد به خوبی یکدیگر را بشناسند، برخورداری از شهرت مناسب، اهمیت فزاینده­ای یافت؛

در واقع، از نقطه نظر تکاملی، اهمیت دادن به نظر دیگران، قابل درک است، اما این امر، امروزه دیگر چندان معقول نیست؛ زیرا تمرکز بر اعتبار و آبرو، درک ما را نسبت به این­که چه چیزهایی عمیقاً خوشحالمان می­سازد، مخدوش می­کند؛ از سوی دیگر، مشاهده کانال شخصی خود و رها ساختن خودمان، ما را از دست فشارها نجات می­دهد؛ فشار و استرسی که بی­شک برای خوب زیستن مضر است.

توجه به کارنامه بیرونی

شاید در هیچ دوره­ای از ادوار گذشته، توجه به کارنامۀ بیرونی، مثل دورۀ معاصر نبوده است؛ زیرا شبکه­های اجتماعی، فرهنگی را به وجود آورده­اند که در آن آدم­ها به مدیران کوچکی برای برندهای شخصی خودشان تبدیل شده­اند و با استفاده از فیس­بوک، توییتر، اینستاگرام و … یک خود بیرونی به نمایش می­گذارند که به شکل دروغینی، سرخوش و تا حدی اغراق­آمیز است؛

به عبارت دیگر، تعداد قابل توجهی از افراد، به «ماشین­های ستایش­طلب » تبدیل شده­اند که به دنبال لایک­های فیس­بوک یا اینستاگرام، دفعات مشاهده کانال شخصی و تعداد دنبال­کننده­های خود هستند. همین دسته از افراد، از رتبۀ کنکور و رشتۀ تحصیلی­شان نیز برای مطرح شدن خود استفاده می­کنند، و متأسفانه وقتی فردی در این تار عنکبوت گرفتار شود، دیگر برای وی، خلاص شدن از آن و در پیش گرفتن یک زندگی خوب، هرگز آسان نخواهد بود.

مطلب پیشنهادی : محصولات انتشارات گیلنا

چه باید کرد؟

مردم دنیا، هر طوری که دلشان بخواهد، در مورد شما می­نویسند، توییت می­کنند و پست می­گذارند. مردم پشت سر شما شایعه می­سازند، تحسین و تمجید نثارتان می­کنند یا از شما بد می­گویند و شما نمی­توانید جلوی این فرآیند را بگیرید؛ اما خوشبختانه مجبور به انجام این کار هم نیستید. اگر پولتان از راه تبلیغات در نمی­آید، لازم نیست که نگران این مسائل باشید. زندگی، علی­رغم لایک­های شما و لایک­های دیگران بر مطالب شما، می­گذرد.

بیایید به جای آن­که آرزوی مشهور شدن و مطرح شدن داشته باشید، به فکر انجام یک کار مفید باشید و طوری زندگی کنید که در انتهای روز، بتوانید در آینه به خودتان نگاه کنید و از اینکه کار ارزشمندی انجام داده­اید، از خودتان راضی باشید؛ زیرا اگر کاری را انجام دهید که دیگران از آن کار خوششان نیاید،

اما خودتان حس خوبی نسبت به آن کار داشته باشید و مطمئن باشید که کاری اخلاق مدار است، خوشحال خواهید بود، و اگر دیگران شما را بابت انجام کاری ستایش کنند، اما خودتان نسبت به انجام آن خشنود نباشید، احساس ناراحتی خواهید کرد.

پس آیندۀ تحصیلی و شغلی خود را بر اساس ستایش­ها یا انتقادهای بیرونی، پی­ریزی نکنید و تلاش کنید تا از تأیید بیرونی، به تأیید درونی برسید.

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان و قیمت محصولات کنکور آسان است با شماره های

۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰

۰۲۱۴۴۴۳۱۳۱۳

۰۲۱۴۴۲۵۴۰۳۰

تماس بگیرید

یا کلمه { شیمی استاد ربیعیان } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

  • حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیجکنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید .از مقاله ها و محصولات تخصصی  سایت مهندس امیر مسعودیبرای پایه های دهم ، یازدهم ، دوازدهم حتما دیدن کنید.