دسته : مقالاتتاریخ: ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
چند نکته برای کمک به سحر خیزی

چند نکته برای کمک به سحر خیزی

چند نکته برای کمک به سحر خیزی

۱)محیط خوابتان را برای بیدار شدن مساعد کنید:

جایی که در آن می‌خوابید و صبح قرار است در آن بیدار شوید خودش می‌تواند یک عامل برای سحرخیزی باشد هر چند این عامل در افراد مختلف متغیر است اما به عنوان مثال داشتن یک اتاق خواب منظم و مرتب و تمیز می‌تواند بسیار در سحرخیز بودن شما مؤثر باشد و نظم این اتاق سبب شود که شما احساس کنید درست در زمانی که با خود قرار گذاشته‌اید باید از خواب بیدار شوید.

۲) به اندازه کافی بخوابید:

این یکی از عوامل اصلی ایست که سبب می‌شود افراد با زود از خواب بیدار شدن مشکل داشته باشند، در اصل داشتن خواب کافی، زود بیدار شدن از خواب را چندین برابر آسان‌تر میکند.

و این بدان معنی است که بایستی کمی با خودتان برای رفتن به موقع به رختخواب جدال کنید و سعی کنید بر نگرانی از دست دادن ساعات انتهایی شب و بعضاً نیمه‌شب پایان دهید و البته جای نگرانی هم نیست می‌توانید این ساعات را با سحرخیزی در فردا صبح به دست بیاورید.

۳)کارهای روز بعدتان را در شب قبلش مشخص کنید:

نوشتن و یادداشت کردن کارهای مهمی که قرار است صبح، بعد از بیدار شدن از خواب انجام دهید می‌تواند اراده شما را در سحرخیزی و شروع به درنگ روزمره گیتان محکم‌تر کند. هر چه اراده‌ی قوی‌تری داشته باشید راحت‌تر می‌توانید سحرخیز شوید.

چند نکته برای کمک به سحر خیزی

۴) در رختحواب مطالعه نکنید:

گذراندن چندین دقیقه در رختخواب و سعی در آرام کردن فکرتان و بدنتان بدن شما را متوجه می‌سازد که زمان خواب فرا رسیده است، با تمرین در این زمینه می‌توانید کم‌کم با ورود به رختخواب در کمتر از ۱۰ دقیقه به خواب بروید که البته هدف اصلی هم همین است پرداختن به کارهای جانبی مثل کتاب خواندن و غیره بیشتر باعث به هم ریختگی فکر و طولانی شدن زمان فرو رفتن به خواب خواهند شد.

۵) بلافاصله قبل از خواب چیزی نخورید:

اگر در فاصله‌ی زمانی کمتر از دو ساعت به خوابیدن چیزی بخورید و بعد به رختخواب بروید بدن شما درگیر هضم غذا خواهد بود و این امر می‌تواند در خواب شما اختلال ایجاد کند و یا اصلاً زمان به خواب رفتنتان را طولانی کند.

۶) استرستان را از بین ببرید:

استرس یکی از مواردیست که همیشه سبب کم خوابی می شود، می‌توان استرس را با تمرینات ویژه‌ی یوگا یا سعی در کنترل نحوه‌ی تنفس و سایر موارد قبل از رفتن به رختخواب کاهش داد.

چند نکته برای کمک به سحر خیزی

۷) به خودتان جایزه بدهید:

همیشه قرار نیست با این تفکر از خواب بیدار شوید که مثلاً کلی کار دارید، می‌توانید برای خودتان در صورتی که زود از خواب بیدار شوید مواردی را به عنوان جایزه تعیین کنید، مثلاً دیدن یک برنامه‌ی تلویزیونی صبحگاهی مورد علاقه، خوردن صبحانه‌ای خاص یا خوردن یک بستنی در شروع صبح یا هر چیز دیگری که می‌تواند برای بیدار شدن و ترک سریع رختخواب در صبح زود به شما انگیزه بدهد.

۸) نرمش‌های صبحگاهی:

قدری نرمش و یا ورزش خاص در شروع صبح می‌تواند بسیار مفید باشد، سبب گردش بهتر خون در بدن شود. همچنین شما را در شروع صبح شاداب‌تر نماید و در نهایت باعث شود تا روزتان را به بهترین شکل ممکن شروع کنید.

۹) در رختخواب به خودتان برای بیدار شدن دروغ نگوئید:

همیشه سعی کنید بلافاصله بعد از بیدار شدن رختخواب خودتان را ترک کنید، اینکه مثلاً ۱۰ یا ۲۰ دقیقه‌ی دیگر از جایم بلند خواهم شد در حالی که بیدار شده‌اید اصلاً به شما کمکی نخواهد کرد و هر چه بیشتر در زمانی که بیدار شده‌اید در رختخواب بمانید بدنتان تمایلش برای بازگشت به خواب عمیق بیشتر می‌شود.

چند نکته برای کمک به سحر خیزی

۱۰) سعی کنید با طلوع خورشید بیدار شوید:

بیدار شدن با طلوع خورشید از نظر روانشناسی باعث می‌شود در شروع روز بسیار سرحال تر باشید و بدنتان نیز کم‌کم برای بیدار شدن در این زمان خاص تبدیل به ساعت می‌شود.

۱۱) بر تمرین دادن بدن اصرار داشته باشید:

سعی کنید همیشه رأس یک ساعت خاص از خواب بیدار شوید. بیدار شدن از خواب در یک ساعت خاص می‌تواند سبب ایجاد عادت برای بیداری در آن ساعت در بدن شود و فراموش نکنید سحرخیزی تنها یک عادت است.

۱۲) از خانه بیرون بزنید:

خروج از خانه در صبح زود پیاده‌روی و یا دویدن در این‌گونه ساعت‌ها بسیار لذت بخش است خصوصاً که شنیدن صداهای صبحگاهی و نور خورشید در این ساعت‌ها بدن را شاداب‌تر می‌کند و در عین حال تجربه‌ی این شرایط می‌تواند انگیزه‌ای باشد برای سحرخیزی در روزهای بعدی.

۱۳) به بدن خود گوش دهید:

بدن شما خیلی خوب می‌تواند احتیاجاتش را به شما اطلاع دهد، اگر هنگامی که صبح از خواب بیدار می‌شوید هنوز احساس خستگی می‌کنید سعی کنید شبها زودتر به رختخواب بروید بدن شما کم‌کم یک الگوی معین برای خوابیدن و بیدار شدن پیدا می‌کند و کاملاً بر آن منطبق خواهد بود.

چند نکته برای کمک به سحر خیزی

۱۴) زنگ ساعت خود را تغییر دهید:

اجازه ندهید هر روز با یک زنگ خاص و همیشگی بیدار شوید، علاوه بر اینکه این روند برای خودتان خوشایند نخواهد بود بعد از مدتی زنگ ساعتتان دیگر بر روی شما اثری نخواهد داشت.

۱۵) با رادیو بیدار شوید:

استفاده از رادیو به جای زنگ ساعت علاوه بر تنوع می‌تواند در بسیاری از افراد سبب ایجاد انگیزه برای ترک رختخواب شود.

۱۶) برای خودتان یک شریک مشابه پیدا کنید:

در برخی موارد بد نیست برای سحرخیز شدن با یکی مثل خودتان که دوست دارد سحرخیز شود ولی فکر می‌کند نمی‌تواند همراه شوید. در این شرایط اگر هر دو واقعاً برای بیدار شدن در صبح زود مصمم باشید می‌توانید در استواری تصمیم  یکدیگر مؤثر باشید.

 

چند نکته برای کمک به سحر خیزی

چند نکته برای کمک به سحر خیزی

 

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی برای همه پایه های تحصیلی

توسط برترین مشاوران کشور  با شماره های

۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ 

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره،برنامه ریزی } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیجکنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید .

از مقاله ها و محصولات تخصصی  سایت مهندس امیر مسعودی

برای پایه های دهم ، یازدهم ، دوازدهم حتما دیدن کنید.